0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید
قرآن ۱۲۰ پاره چیست و چرا باید آن را تهیه کرد؟

 

قرآن صدوبیست پاره چیست و چرا باید آن را تهیه کرد؟
قرآن کتاب آسمانی برای کل بشریت است که از سوی خداوند توسط جبرئیل‌امین بر پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم در مدت ۲۳ سال وحی شده است.
از ابتدا قرآن از نظر ظاهری دارای تقسیم‌بندی‌های بوده است که برخی از آن‌ها امروزه هم به کار می‌رود. حتماً شما تاکنون آیه، سوره، جزء و حزب را شنیده‌اید در ادامه همراه باشید تا هر کدام را شرح دهیم...
آیه به معنی معجزه و نشانه عبرت‌آموز است و در اصطلاح به جملاتی با فاصله‌های مشخص از قرآن اطلاق می‌شود که با شماره در انتهای آن مشخص شده است.
سوره به معنی دیوار بلندی است که بر اطراف شهری احاطه شده باشد و به اصطلاح گروهی از آیه‌های قرآن است که معمولاً ارتباط معنایی باهم دارند است. پس سوره شامل تعدادی از آیه‌های قرآن می‌باشد، قرآن دارای ۱۱۴ سوره است که همه آن‌ها بجز یکی با بسم الله الرحمن الرحیم شروع می‌شود (اگه می‌دونی کدوم سوره است در انتهای صفحه بگو) و اولین سوره قران که در ابتدای همه کتاب‌های قران قرار دارد سوره حمد است، آخرین آن هم سوره ناس می‌باشد، کوتاه‌ترین سوره قرآن سوره کوثر است که فقط سه آیه دارد و سوره بقره با ۲۸۶ آیه بلندترین سوره قرآن است.
جز نوعی تقسیم‌بندی در مورد قرآن است که برای آسان شدن قرائت و حفظ قرآن توسط مسلمانان ابداع شده است و در این تقسیم‌بندی قرآن دارای سی جزء می‌باشد، جزء قرآن ممکن است شامل تعدادی از سوره‌های قرآن و یا شامل تعدادی از آیات یک سوره باشد.
حزب در لغت به معنای دسته و گروه است و در تقسیمات قران کریم هر جزء از کتاب قرآن کریم به چهار قسمت تقسیم می‌شود که هر قسمت را یک حزب مینامند با این تقسیم‌بندی قرآن دارای ۱۲۰ حزب می‌شود.
قرائت به معنی خواندن آیه‌های قرآن است و در روایات اهل بیت علیهم السلام بر ثواب قرائت قرآن تأکید فراوان شده است.
ختم قرآن یعنی کل قرآن توسط یک یا چند نفر قرائت گردد که ثواب و فضیلت زیادی دارد و می‌توان آن ثواب را به اشخاصی هدیه کرد و آن هارا نیز در ثواب قرائت قرآن شریک نمود. توجه فرمایید وقتی ثواب قرائت قرآن را به شخصی اهدا می‌کنیم به این معنی نیست که قرائت‌کننده ثواب نمی‌برد بلکه که هم او و هم شخصی که برای او هدیه شده ثواب زیادی می‌برند.
از آنجایی که ختم قرآن کریم ثواب زیادی دارد و بسیار پر برکت است معمولاً برای اشخاصی که فوت کرده‌اند مجالسی برگزار می‌کنند به نام مجلس ترحیم که در آن افراد و آشنایان دور هم جمع می‌شوند و برای مرحوم قسمتی از قرآن را قرائت می‌کنند و ثواب آن قرائت را به روح مرحوم هدیه می‌نمایند.
در این مجالس از قرآن‌های حزبی یا قرآن ۱۲۰ پاره استفاده می‌شود که هر شخص یک جلد از آن را قرائت می‌کند، قرآن صدوبیست پاره مجموعه‌ای از ۱۲۰ جلد قران است که هر کدام از آن‌ها شامل یک حزب قران می‌شود و کل ۱۲۰ حزب اگر قرائت گردد یک ختم قران انجام شده است.

خرید قرآن صدوبیت پاره

گاهی این مجالس در منازل مرحوم یا اقوام وی برگزار می‌شود که در آن تعداد کمتری از افراد حضور دارند لذا در آن و مجالس از قرآن‌های جزئی و یا شصت پاره استفاده می‌شود قرآن جزئی یا سی پاره یعنی هر جزء قرآن در یک جزوه‌ی جداگانه باشد که معمولاً داخل یک صندوق قرار دارد. قرآن ۶۰پاره یعنی هر نیم جزء قرآن در داخل یک جزوه جداگانه باشد که در مجموع ۶۰ جلد می‌شود و در یک صندوق قرار دارد.

خرید قرآن سی جزئیخرید قرآن 60پاره

به قرآن‌های ۱۲۰ حزبی معمولاً قرآن صدوبیست پاره می‌گویند همچنین به قرآن‌های که شامل جزوات ۶۰ جلدی باشد شصت پاره و اگر سی جلدی باشد سی پاره هم می‌گویند.

مشاوره و پشتیبانی